BIP
Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej
Aktualności
Życzenia Inspektora Marynarki Wojennej RP
27.11.2015
"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych"

 

Tym dekretem 97 lat temu marszałek Józef Piłsudski rozkazał odtworzyć Marynarkę Polską już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jubileusz ten jest okazją do przypomnienia historii Marynarki Wojennej, a także szczególnego wyróżnienia żołnierzy i pracowników wojska i przekazania podziękowań za codzienną, odpowiedzialną służbę i pracę pod biało-czerwoną banderą.

Od historycznego momentu zaślubin z Bałtykiem w 1920 roku po dzień dzisiejszy Marynarka Wojenna stanowi istotny element Sił Zbrojnych RP. Marynarka Wojenna od ponad dziewięciu dekad jest kluczową częścią systemu obrony polskiego morza i wybrzeża.

Obecnie zmodernizowane, unowocześnione i dostosowane do standardów NATO polskie okręty i samoloty lotnictwa morskiego z powodzeniem uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach morskich i lotniczych na Bałtyku i poza granicami naszego morza, są obecni na Morzu Północnym i Atlantyku.

Jednym z głównych zadań spoczywających na Nas jest intensyfikacja projektów Programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu w latach 2013-2020/2030”. Istota tej funkcji wymaga szczególnego podkreślenia, gdyż w najbliższym latach spodziewamy się finalizacji oraz wejścia w zasadniczą fazę kluczowych projektów, których realizacja ugruntuje na długie lata potencjał MW i jej rolę w systemie obrony państwa.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do Naszych Rodzin, dzięki którym każdy dzień naszej służby jest lepszy.

Jeszcze raz gratulując Jubileuszu życzę kadrze, pracownikom wojska, byłym żołnierzom i przyjaciołom Marynarki Wojennej dużo zdrowia, szczęścia oraz samych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Z marynarskim pozdrowieniem
INSPEKTOR MARYNARKI WOJENNEJ
wiceadmirał Marian AMBROZIAK

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych