BIP
Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej
Aktualności
Marynarze uczcili pamięć o poległych żołnierzach i zakończyli rok szkoleniowy
22.12.2015
Na uroczystym apelu, minutą ciszy, marynarze uczcili pamięć o poległych żołnierzach w misjach i operacjach wojskowych. Komendant CSMW pożegnał również elewów służby przygotowawczej po zakończonym szkoleniu i wyróżnił najlepszych sportowców.

Marynarze z CSMW i SPMW minutą ciszy uczcili pamięć o żołnierzach poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych. Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 r. Ustanowienie tej symbolicznej daty jest związane z uczczeniem pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy w dniu 21 grudnia 2011 r. polegli w Afganistanie. Ich śmierć była wynikiem wybuchu miny - pułapki pod pojazdem opancerzonym, którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od drugiej wojny światowej. Dzisiaj również usteccy marynarze oddali hołd kilkudziesięciu poległym i kilkuset rannym polskim żołnierzom w czasie wykonywania obowiązków na misjach od 1953 roku.


Na tym samym apelu, Komendant CSMW kmdr Robert Kozacki pożegnał elewów służby przygotowawczej, którzy 23.12. br. odejdą do rezerwy. W swoim przemówieniu odniósł się do przebiegu szkolenia: - Jestem zadowolony z waszej postawy, gdyż nie stwarzaliście większych problemów natury szkoleniowej czy też dyscyplinarnej. Dziękuję waszym przełożonym za wysiłek włożony w Wasze szkolenie. Mam nadzieję, że wszyscy tak jak tutaj stoicie, będziecie miło wspominać pobyt w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, z przekonaniem dobrze wypełnionego obowiązku i zadowolenia z realizacji kolejnego celu życiowego. Życzę Wam Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz realizacji planów i nieustającego szczęścia w 2016 roku.


Ostatnia zbiórka kadry była również okazją do podsumowania roku sportowego i wręczenia wyróżnień za współzawodnictwo sportowe prowadzone w ramach trzech jednostek wojskowych: CSMW, OSNiP WP i SPMW. Najlepszą drużyną została reprezentacja Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, a jednocześnie najlepszym zawodnikiem okazał się przedstawiciel tej ekipy st. chor. szt. mar. Tomasz Pszczółkowski. Drugie miejsce zajęła Sekcja Zabezpieczenia Szkolenia CSMW, a trzecie Szkoła Podoficerska MW. Na koniec Komendant CSMW wręczył pamiątkowe puchary i dyplomy oraz Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej, a także listy gratulacyjne dla chor. mar. Krzysztofa Ruczaja i mar. Cezarego Pracha za uzyskanie tytułów „Podoficera i Szeregowego 2015 roku”.

 

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych