BIP
Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej
Aktualności
Święto Flagi i Konstytucji 3-go Maja w Ustce
05.05.2016
Uroczyste obchody Święta Flagi oraz 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyły się w Ustce w asyście kompani honorowej.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Samorządów Miasta i Gminy Ustka, Komendantów i Dowódców Jednostek Wojskowych, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Kombatantów oraz mieszkańców.


2 maja o godz.12.00, przed Urzędem Miejskim w Ustce odbyła się oficjalna uroczystość poświęcona Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.


Uroczystość upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza. Po mszy władze samorządowe, przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Ustka, i pozostałych służb mundurowych udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, przy którym została wystawiona warta honorowa. Odczytanie apelu pamięci oraz złożenia przez delegację kwiatów pod pomnikiem zakończy ceremonie.


3 maja 1791 r. uchwalona została ustawa rządowa, która przeszła do historii. Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką.


GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych