BIP
Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej
Aktualności
Rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską ...
04.12.2017
"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą naczelnik Państwa Józef Piłsudski tej treści dekretem powołał do życia Marynarkę Polską.

W poniedziałkowy poranek 27 listopada rozpoczął się uroczysty apel żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej CSMW i SPMW w Ustce z okazji 99. Rocznicy Odtworzenia Marynarki Wojennej. W trakcie uroczystości odczytano rozkazy okolicznościowe wyższych przełożonych oraz rozkazy o wyróżnieniach żołnierzy.

Słuchacze szkoły postanowili uczcić aktywnie 99. Rocznicę Odtworzenia Marynarki Wojennej i 28 listopada zgodnie z planem szkolenia odbyli 25 kilometrowy marsz taktyczny w pełnym oporządzeniu. Pod czujnym okiem Z-cy Komendanta SP MW st. chor. szt. mar. mgr Krzysztofa KOZIEŁ oraz D-cy kursu st. chor. mar. Jarosława MUSIAŁ doskonalili swoje umiejętności w ramach zielonej taktyki, czyli operacji w terenie otwartym – na łąkach, w lasach, na polanach i leśnych drogach CPSP. Podstawowymi zadaniami w ramach zielonej taktyki są: patrolowanie, obserwacja, zasadzka, rajd, ćwiczono szyki i manewry piechoty, piesze patrole, natarcia i wycofania, jako elementy sztuki wojennej.

W popołudniowych godzinach, gorąca kawa oraz żar ogniska pozwoliły na chwilowy odpoczynek oraz rozgrzanie zmarzniętych dłoni. Przerwa jednak nie trwa zbyt długo, przed żołnierzami kolejne zadania wiec czas w „pole”.

 

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych