BIP
Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej
Aktualności
Bunkry Bluchera w Ustce
17.07.2018
14 lipca 2018 r. w ramach zabezpieczenia czasu wolnego ochotnicy do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów do Narodowych Sił Rezerwowych odbyli historyczną podróż po Bunkrach Blüchera.

„Bunkry Blüchera to kompleks, powstałych jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku, fortyfikacji. Bunkry znajdują się niedaleko wejścia do portu w Ustce - przy zachodnim falochronie. Na górującej nad otoczeniem wydmie umiejscowiono działobitnię armaty prowadzącej o kalibrze 105 mm. Bunkier ten ma dwie kondygnacje. Na górnej było działo na obrotowej podstawie i nisze na pociski artyleryjskie. Poniżej znajdowały się pomieszczenia dla załogi i korytarze łączące z bunkrem kierowania ogniem i dowodzenia.

 

Na terenach Bunkrów Blüchera uruchomiono Interaktywny Bunkier. To ciekawa ekspozycja. Manekiny, mundury, broń, wyposażenie bunkrów, do tego efekty multimedialne i filmy 3D. To wszystko pozwala lepiej poznać historie ostatniej wojny, zobaczyć jak wyglądało bombardowanie, czy atak gazem bojowym.

 

Nazwa Bunkry Blüchera nawiązuje do feldmarszałka Blüchera, związanego ze Słupskiem dowódcą 5 Pomorskiego Regimentu Husarskiego.”

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych