Chor. mar. Stanisław BRYCHCY urodził się 17 sierpnia 1898 roku w Silcach w Wielkopolsce. Patron nasz, jako wielkopolanin zostaje wcielony do floty niemieckiej. W trakcie I wojny światowej bierze udział w bitwie jutlandzkiej u wybrzeży Danii. 28 sierpnia 1918 roku po zakończeniu wojny zostaje zdemobilizowany i na urlop wraca do rodzinnej miejscowości gdzie, wstępuje wraz z bratem do lokalnego oddziału powstańczego i bierze czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Po powstaniu wstępuje do tworzącej się Marynarki Wojennej i otrzymuje przydział do Flotylli Pińskiej w składzie, której bierze udział w walkach z nawałą bolszewicką.
Po zakończeniu działań wojennych pełnił służbę w Kadrze Marynarki, a następnie w Dowództwie Wybrzeża Morskiego w Pucku, z którego został skierowany do Szkoły Specjalistów Morskich w Świeciu na stanowisko instruktora broni, a następnie instruktora kursów podoficerskich. Zdobywał doświadczenie jako instruktor artylerzysta między innymi we Francji, gdzie przygotowywał się do obsługi nowego typu artylerii na budowanym ORP ,,Wicher’’. Służąc w linii w dalszym ciągu szkolił kolejnych artylerzystów w Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty.
W sierpniu 1939 r. został powołany do mobilizowanej baterii CANET wchodzącej w skład 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej podlegającej Dowódcy Obrony Wybrzeża, którą kierował kontradmirał Józef UNRUG. Dowodząc baterią która wsławiła się pojedynkami z niemieckimi trałowcami, będąc pod ciągłym ostrzałem, skutecznie powstrzymywał niemiecką marynarkę wojenną przez wiele dni od oczyszczenia wód Zatoki Gdańskiej z min. Zapobiegając tym samym podejściu większych jednostek niemieckich w pobliże Gdyni.
Wzięty do niewoli, przebywał w oficerskim obozie jenieckim (OFLAG) do końca wojny. Po wojnie wrócił do swojej rodziny i zamieszkał ponownie w Gdyni pracując jako inspektor rybacki na Helu.
Dnia 6 lipca 1945r. zginął na pokładzie holownika KRAB, który zdetonował w basenie gdyńskiego portu niemiecką minę magnetyczną.